Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości zewnętrznej firmie?

money-1508451_640

Każdy przedsiębiorca, gdy tylko zarejestruje swoją działalność gospodarczą w CEiDG i zacznie prowadzić własną firmę, jest zobowiązany do prowadzenia księgowości i dokumentacji podatkowej. Tymczasem to, w jakiej formie będą przebiegały rozliczenia z Urzędem Skarbowym i w jaki sposób będzie prowadzona w firmie rachunkowość warto jeszcze przed założeniem firmy skonsultować z doświadczonym księgowym.
Właściciel firmy może oczywiście zdecydować się samodzielnie prowadzić swoje księgi rachunkowe i realizować na bieżące wszystkie rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUS, do jakich obliguje go prawo, jak również prowadzić wymaganą przepisami dokumentację. W praktyce jednak dużo korzystniejsze okazuje się zazwyczaj zlecenie tych obowiązków firmie z zewnątrz.

Biuro rachunkowe najczęściej okazuje się po prostu rozwiązaniem, które najbardziej się opłaca, szczególnie małym i średnim przedsiębiorstwom, które nie zatrudniają wielu ludzi. Koszt takiej obsługi księgowej rzadko kiedy przekracza 200 złotych miesięcznie, zazwyczaj zamyka się w kwocie o połowę niższej. Jest to rzecz jasno dużo mniejsze obciążenie niż chociażby zatrudnienie na etat księgowej i zapewnienie jej odpowiednich warunków do pracy, niezbędnego sprzętu i oprogramowania, a nawet fachowej literatury, konferencji i szkoleń.

Zlecając obsługę rachunkowości zewnętrznej firmie, która ma wykupione ubezpieczenie OC, mamy pewność, że w przypadku, gdy w wyniku jakichś błędów pracownika biura w naszych rozliczeniach z Urzędem Skarbowym zostaniemy narażeni na dodatkowe koszty, wydatki te zrekompensuje nam firma ubezpieczeniowa.

W przypadku, gdy takie opłaty wymusi na nas błąd zatrudnionej w naszej firmie osoby, jej odpowiedzialność finansowa ogranicza się zgodnie z prawem jedynie do trzykrotnej wysokości wypłacanych jej przez nas pensji. Tymczasem każde porządne biuro rachunkowe co do zasady w pełni odpowiada za wszelkie szkody wyrządzone przez swoich pracowników. Odpowiednie zapisy w umowie z biurem księgowym mogą skutecznie zabezpieczyć nasze interesy.

Zobacz także: http://www.ed-pro.pl/finansowanie-z-ue/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *