Gruntowne porządki w zderzaczu LHC – poszukiwacz cząstek elementarnych

switzerland-93275_640

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC – Large Hadron Collider) to największy na świecie akcelerator cząstek (hadronów). Umiejscowiony jest w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. Główne elementy umiejscowione są w tunelu w kształcie torusa o długości 27 km, położonym od 50 do 175 m głębokości pod ziemią. Wyniki zderzeń cząstek podczas doświadczeń rejestrowane są przez detektory cząstek elementarnych: dwóch dużych (ATLAS i CMS), dwóch średnich (ALICE i LHCb) i trzech mniejszych (TOTEM, LHCf, MoEDAL).

Poszukiwanie boskiej cząstki – bozonu Higgsa

Nowoczesna technologia i determinacja naukowców sprawiła, że w 2012 roku na jednej z konferencji przedstawili wyniki poszukiwań bozonu Higgsa. Poinformowano o odkryciu nowego bozonu (cząstki o spinie całkowitym). Eksperyment polegał na nadaniu przyspieszenia dwóm wiązkom protonów i puszczeniu ich w przeciwnym kierunku po obwodzie 17 milowego pierścienia. Celem eksperymentu było doprowadzenie do wielu zderzeń. W ich wyniku udało się wychwycić cząstkę, która według fizyka Petera Higgsa nadaje materii masę. W 2013 r zespoły pracujące przy detektorach ATLAS i CMS ostatecznie potwierdziły, że odkryta cząstka to cząstka Higgsa. Istnienie bozonu Higgsa jest postulowane przez model standardowy z tzw. mechanizmem Higgsa, w wyniku czego następuje spontaniczne złamanie symetrii i bezmasowe cząstki nabierają masy. Akcelerator pracuje bardzo wydajnie i w ostatnim czasie musi przejść gruntowny remont wymiany kabli przewodowych. Jest ich tak wiele (około 9000, umiejscowione w trzech iniektorach), że inżynierowie prace remontowe zaplanowali na co najmniej dwa lata. Kable te liczą sobie kilkadziesiąt metrów długości. Obecnie udało się wymienić około 2700 przewodów. Z pozostałą częścią mają zamiar uporać się do przyszłego końca przyszłego roku.

Przyszłościowe zadania dla LHC

Obecnie przed Wielkim Zderzaczem Hadronów stawiane są coraz to nowsze wyzwania jak badania ciemnej materii, cząstki Higgsa i alternatywnych wszechświatów. Świat naukowców jest podzielony co do opinii na temat nowych założeń. Jednych fascynują, inni przestrzegają, że odkrycia mogą doprowadzić do katastrofy obecnego świata np. komentarz Hawkinga, że wszechświat może paść ofiarą katastrofalnego rozpadu próżni w którym bańka próżniowa będzie się rozszerzać z prędkością światła. To może stać się w dowolnej chwili, a my tego nie zauważymy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *