Zdjęcia z drona – zalety

drone-1006886_640

Zdjęcia lotnicze można w dzisiejszych czasach realizować na wiele sposobów – z helikopterowa, latawca, paralotni itd. Największe efekty daje jednak wykorzystanie dronów, czyli bezzałogowych statków powietrznych.
Fotografie wykonane przy użyciu dronów są bardzo ostre. Gimbal – stabilizator aparary zapewnia bowiem bezruch zamontowanego na statku sprzętu. Bez względu na drgania podczas lotu zdjęcia pozostają bardzo wysokiej jakości. Dodatkowo drony mogą nieruchomo zawisnąć na wysokości, co pozwala na uzyskanie oryginalnych i niepowtarzalnych ujęć. Takiej możliwości nie ma przy zastosowaniu innych metod.

Bezzałogowe statki powietrzne pozwalają także na elastyczny dobór poziomu pułapu do wysokości nawet 350 metrów. Dzięki temu można wykonać fotografie statyczne na określonych wysokościach, a także filmy wideo w jakości full HD. Zróżnicowana ścieżka wznoszenia i zmienne prędkości dronów pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Doświadczony operator potrafi wykonać fotografie bardzo precyzyjne z dużym zbliżeniem.

Dodatkową zaletą dronów są ich niewielkie rozmiary, które pozwalają na ich bezproblemowy transport. Platforma taka zajmuje po rozłożeniu jedynie kilkadziesiąt centymetrów. Ich przewożenie nie wymaga zastosowania szczególnych środków ostrożności.

Bezzałogowe statki powietrze można wykorzystywać w wielu miejscach. Nie muszą w tym celu zostać spełnione żadne określone wymagania. Decyzję o tym podejmuje operator. Ograniczeniem bywają tylko warunki pogodowe. Jak w każdej fotografii znaczenie ma tu bowiem światło, zachmurzenie oraz siła wiatru. Niewskazane są oczywiście burze i silne, porywiste wiatry.

Zastosowanie drona wymaga jednak uzyskanie niezbędnych certyfikatów oraz pozwoleń. W Polsce kontrolą ruchu lotniczego zajmuje się Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Nad obsługą bezzałogowych statków powietrznych muszą czuwać przeszkoleni operatorzy posiadający licencję na pilotowanie takiego urządzenia. Zdjęcia wykonuje zaś fotograf, gdyż dron znajduje się w zasięgu jego wzroku.

Uzyskanie zadowalających efektów jest możliwe jedynie, gdy pracę wykonują profesjonaliści. Lot drona trwa bowiem jedynie kilka minut. Długość lotu zależy m.in. od liczby podłączonych do statku baterii. Wykonanie zdjęć z różnych perspektyw i z różnych wysokości wymaga m.in. od ekipy dobrej orientacji w terenie. W tym celu konieczna jest np. dogłębna analiza map satelitarnych.

Istotnym elementem jest oczywiście także wybranie odpowiedniego sprzętu, co również nie jest zadaniem łatwym.

Sprawdź także: drony Yuneec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *